Büyüyen ekonominiz meclis önünde işçileri yakıyor

Ankara’da, milletin meclisinin önünde, bir inşaat işçisi kardeşimiz “geçinemiyorum” diyerek kendisini yaktı.

%11 ile ekonomi rekor büyüdü diyen, asgari ücretteki ufacık artışı devasa gösteren ey hükümet: Ekonomi bu kadar iyi ise, bu kardeşimiz kendisini neden yaktı?

Asgari ücrete enflasyonun yanına bile yaklaşamayan zam oranını getirirken, asgari ücretlilerden hiç yüzünüz kızarmadan fedakarlık istemiştiniz. Geçinme uğruna emekçiler canını feda ediyor, canını!

Sizin fedakarlık söylemleriniz ne kadar sahte ise, işçi kardeşimizin canını feda etmeyi göze alarak geçinememe derdine çözüm istemesi bir o kadar gerçektir. İşte bizim tek gerçeğimiz budur. Canımıza tak dedirten geçim derdi, yoksulluk ve boş kalan ceplerimizden size verilecek hiçbir fedakarlık yok.

Kendini yakan kardeşimizin geçinemiyorum diye seslendiği yer neresi? Meclisin önü. Vatandaşın söz ve karar hakkı için kurulan ama saray rejiminiz ile işlevsiz hale getirdiğiniz milletin meclisinin durumu budur. Önünde emekçiler kendini ateşe verir ama sanmayın ki bu ateş içeriye de sıçramaz.

Müjde diye sunduğunuz, açlık sınırının altındaki asgari ücretle, hep size büyüyen ekonomiden vatandaşın payına yalnızca yoksulluk ve sefalet düşüyor.

Geçinemiyoruz!

Her gün zam, her gün geçim derdi, sizin yalanlarınızı da naralarınızı da aşar.

Vatandaşa 3 kuruş zam verip, fedakarlık bekleyenlere söylüyoruz;

Sizin bin odalı sarayınızın ışıkları bile bir şehrin elektriğine denk iken, çocuklarınız en iyi eğitimi alıp binbir çeşit adalarda şirketler kurarken, yolsuzluklarınız her birinizin paçalarından akarken, vatandaşın boş ceplerinden çıkacak hiçbir fedakarlık yoktur.

Her yalanınızda olduğu gibi, büyüyen ekonomi yalanlarınızın da rezilliği ortadadır. İnşaat işçisi kardeşimizin yaktığı ateş, emeğiyle geçinen bütün yoksulların ateşidir. Bu ateş sizin saraylarınızı da yakacak.