Mollalar, Diktalar Yıkılacak İran Halkı Kazanacak

İran’da halk ayakta. Artan işsizlik, yoksulluk, zamlar ve yolsuzluklar karşısında ağırlıklı olarak gençlerin oluşturduğu eylemler halen İran’ın pek çok yerinde sürüyor.

Halkın artık canına tak etmiş durumda. Hükümetin politikalarını ve İran’daki rejimi protesto edenler gençler iş istiyor. İran halkı yoksullukla zamlarla yaşamak istemiyor. Kadınlar başörtüsü zorunluluğuna karşı çıkıyor.

Elbette İran gibi emperyalist bloklar içerisinde taraf olan bir devlette halk ayaklanınca bundan kendine pay çıkarmak isteyenler olacak. ABD Başkanı Trump derhal eylemlere destek açıklaması yaptı. İran hükümeti ise eylemlerin arkasında Amerika’nın olduğunu söyledi.

Eylemlerde Amerika parmağı aramakla uğraşmaktan, halk ayaklanmasını görmeyenler var. İran’daki eylemlerde tartışmalı bulduğumuz noktaların olması, eylemleri görmezden geleceğimiz anlamına gelmemeli. Bize düşen emekçi İran halkının haklı taleplerinin yanında olmaktır.

İran halkının yürüttüğü mücadele herkese örnek olmalı. Molla rejimi altında, tüm siyasi imkanları kısıtlanmış olunsa dahi tüm dünya halklarına mücadeleleriyle umut oluyorlar. Karamsarlara inat en zor şartlarda bile mücadele edilebileceğini ispatlıyorlar.

Emekçi Hareket Partisi olarak, İran halkının mücadelesinin yanındayız. Türkiye’de KHK rejimi neyse, İran’da da molla rejimi odur. Halkı işsizliğe, yoksulluğa mahkum edip kendisi yolsuzluğa batarak saraylarda yaşayanlar elbette kaybedecektir. İran halkı kazanacaktır.