CHP Meclisten Çekilmeli

EHP Merkez Komitesi'nden Açıklama:

CHP Meclisten Çekilmeli

Zor bir süreçten geçiyoruz ama dönülmez karanlığın, ıssızlığın ortasında değiliz.

Meclisin kapalı olduğu zamanda çıkarılan son KHK sokaklarda insanlara saldıranlara, linçci güruhlara cezasızlık getirdi. Cezaevlerini toplama kamplarına çeviren Guantanamo’dan esinlenilen tek tip elbise dayatması da KHK’da yer alan diğer bir insanlık dışı madde.

Ülke dışında masaya yatırılan, CHP’nin gündeme getirdiği belgelerle alevlenen yolsuzluk yargılaması, emperyalist bloklar arasındaki sıkışma hali iktidarı dikta yolunda OHAL’i sürekli kılmaya, daha fazla baskı ve korku yaratmaya sevk ediyor.

Ama esas derdi daha doğrusu korkusu, kendisi zayıfladıkça, ülke yönetimini zayıflattıkça toplumun güçlenebilecek sesinin önüne geçememek.

CHP Meclisten Çekilmeli KHK’lar Durdurulmalıdır

OHAL ile sürekli kılınmak istenen toplumsal atalet ve çekilmeyi ortadan kaldırmanın imkanları var.

Ülke insanı felakete habire “felaket” diyenlerin arkasından yürümüyor. Milyonlar, adım atabileceği, cesaretini toplayabileceği çözüm yollarına yakın ve yatkın. Gözümüzün önüne Adalet Yürüyüşü’nde yürüyen milyonları getirelim. Doğru bir hamle ile ana muhalefet tüm kesimlerle buluşmuş, kilometreler kat edilmişti. Toplumun en üst seviyedeki tavrını ortaya koymak için bu adımlar atılmaya devam edilmelidir.

Toplum geri çekilmiş olsa da muhalefetten uygulanabilir, radikal bir çıkış beklemektedir. Bu çerçevede CHP’nin meclisten çekilmesi en isabetli karar olacaktır. Bazı CHP’li vekillerinin de önerdiği gibi “meclisi boykot” şeklinde ifade edilen sürece hızla adım atılmalıdır. CHP’nin olabilecek en geniş tabana seslenmesinin de başka bir yolu kalmamıştır.

Böylece HDP’nin de çekilmesi ile beraber AKP-MHP baş başa kalarak ne yapacağını bilemez hale sokulabilir. Böyle bir meclis meşruluğunu kaybeder. Böyle bir adım OHAL’in, KHK’ların ve sarayın zeminini ortadan kaldırır.

Ana muhalefet, iktidarın yok saydığı meclisin, akamete uğratmaya hazırlık yaptığı seçimlerin ülke için ne anlama geldiğini hatırlatmalıdır. Uygulanması mümkün, milyonları bir kez daha harekete geçirme dinamiği olan bir hamle fırsatı yakalanmış olacaktır.

Rejimin Avucundaki AYM İle Değil Milyonları Arkasına Katabilecek Bir Çıkışla Muhalefet

CHP’nin çözüm olarak önerdiği Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar bellidir. KHK’lar karşısında Anayasa Mahkemesi işlevsizleştirilmiştir. Ana muhalefet “iç savaş” ihtimali ilan ederek en kalın harflerle faşizm hatırlatması yapıyorsa bu öneri ile kenara çekilmiş olmasını kimse kabul etmez.

Seçimleri kendi lehine toplum aleyhine akamete uğratma ihtimali olan AKP-Saray’ı ancak ve ancak böyle bir çıkış durdurabilir. Toplumsallaşacak bir seçim siyasetinin zemini de ancak böyle bir muhalefet biçimiyle kurulabilir. O zaman toplum da hileli bir seçim karşısında ayağa kalkma şansını, cesaretini kendinde bulabilecektir. Dikta yaşadığı sıkışıklık nedeniyle eli kolu bağlı hale gelebilecektir.

Muhalefet gereğini yaptığı sürece, arkası kesilmeyen OHAL ve KHK’lara bir yerde dur denilmiş olacaktır. Vakit ve imkan bugün varken rejimin bardağı taşıracağı yeni bir hamlesine kadar süreci çıkış yapmadan geçirmek büyük hata olacaktır.

Bu koşullar altında CHP meclisten çekilmelidir.

Demokrasi mücadelesi yürüten herkes CHP'ye meclisten çekilmesi için seslenmelidir.

Böylece tek kişinin dikta inşası değil milyonların adaletinin inşası ilerleyecektir.