İstifanın Önünü Biz Açabiliriz

Milyonlarca emekçi 1400 TL’lik asgari ücretle yaşamaya çalışırken saray rejiminin yeni bir yolsuzluk belgesi daha ortaya saçıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortaya koyduğu dekontlar yolsuzluk ağının ilk belgesi değil. Görülüyor ki hırsızlığa gemiciklerle başlayanlar adacıklarla devam etmiş.
Biz EHP olarak referandumda halkın iradesini çalanların, bugün bir adada çaldığı paraların ifşa edilmesi sebebiyle istifasını beklemiyoruz.
Olağan koşullarda bu belgelerle kimse insan içine çıkamaz, değil ispatı iddiası bile hükümet düşürmeye yeter.
Ama milyonlarca insan daha önce de bu ve benzer iddiaları gözleriyle de gördü, kulaklarıyla da duydu.
Evet, kıymetli bir adım atıldı, bir kez daha saray rejiminin maskesi düşürüldü.
Ancak herkesin dikkatini çekmesi gereken diğer şey; referandumda, seçimlerde, Gezi’de mücadele eden milyonlarca insanın bu yeni yolsuzluk gelişmesi karşısında neden temkinli hareket ettiğidir.
Yolsuzlukların ispatı saray rejimini yine köşeye sıkıştıracaktır ama sürecin istifa ile sonuçlanması için bunu ancak milyonlarca insanın meydanlardan dile getirmesi gereklidir.
Evet hırsızlık da ispatı da ortadadır. Ama insanlar ortada değildir.
Kitlelerle kopan bağın, insanların siyasetin seyircisi konumuna itilmesinin, sadece seçim zamanı oy veren konumunda tutulmasının acı sonuçları böylesi günlerde daha çok hissedilir olur.
Tayyip’in istifası sadece milyonların mücadelesine bağlıdır.
Milyonlarca insan sadece sosyal medyada gördüğü yazı, resim, video veya televizyonda gördüğü salı konuşmalarıyla siyasal mücadelede deneyim kazanamaz.
İstifa bir rica değil, milyonların sahiplendiği bir slogan olursa gerçek siyasal etkilerini yaratacaktır.
Milyonların siyasete katılmasının yolu ise meclislerdir.
Herkes meclislere katılmalıdır ve meclislerin kurulmasını sağlamalıdır. Meclislerin tek bir gündemi olabilir, o da gırtlağına kadar hırsızlığa batan saray rejimine karşı nasıl mücadele edileceğidir. Meclisler rejime karşı milyonlar olarak hareket etmeyi konuşmalıdır.
Geleceği düşünen her insan siyasal inisiyatifi kimseye devretmeden kendisi almalıdır.
Bugün dekont ortaya çıkaranların yarın alttan aldığını gördüğümüzde öfkelenmemek için, sadece seyretmeyi bırakıp, meclislerde siyasal mücadeleye katılmalıyız.
Yolsuzluk bataklığında yüzen arsızlara karşı, tutarlı mücadelenin omurgası, inisiyatif sahibi meclislerdir.
İstifa ettirecek milyonlar bizleriz.