Enis Berberoğlu'na Özgürlük Ya Mücadele Ya Diktatörlük!

Türkiye’nin yönetimi son sürat diktatörlüğe gidiyor. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması bu gidişatın sonucudur.

Bu kararın hukuki hiçbir açıklaması yoktur. Siyasi bir karardır. Bu anlamda Enis Berberoğlu’nu tutuklayan AKP, anayasayı çiğnemiş, hukuku çöpe atmıştır.

Türkiye’de artık bir adalet mekanizmasından söz etmek mümkün değil. Bir taraftan, cemaatçi damatları hiçbir hukuka bağlı olmadan serbest bırakırken, diğer taraftan halkın oylarıyla seçilen vekilleri tutukluyor.

HDP Eş Genel Başkanları ve Milletvekillerinin hukuksuzca tutuklanmasının ardından sıra CHP’ye geldi. Halkın iradesi açıkça hiçe sayılıyor. İşte diktatörlük budur.

Görülen o ki; AKP ve saray iktidarı şaibeli referandum sonuçlarının ardından, kendisine hayır diyen yüzde 50’yi dikkate almak niyetinde değil. Aksine baskıyı artırmak niyetinde.  

Bu durumda hayır diyenlere önemli görevler düşüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi, dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet demenin bedelini kendisi de öder hale geldi. Önümüzdeki süreç artık geçmişte olduğu gibi hata kaldırabilecek bir süreç değil. Bu anlamda ana muhalefet partisi Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla birlikte gidişatın ciddiyetine uygun hareket etmelidir. Alacağı ilk karar meclisten çekilmek olmalıdır.

Bu süreçte Hayır Meclisleri’ne önemli görev düşüyor. Hayır Meclisleri ülke rejiminde meydana gelen bu değişikliği durdurmak üzere harekete geçmelidir.

Bu ülkede demokrasi ve adalet isteyen herkes için harekete geçme zamanı gelmiştir. Mücadele etmemek gibi bir seçeneğimiz yok. Diktatörlük bugün geliyorsa mücadeleyi yarına erteleyemeyiz.

Nasıl ki 16 Nisan’da Saray’ın tüm baskısına rağmen Hayır’ın zaferini omuz omuza kazandıysak, Saray’ın diktatörlüğüne karşı da omuz omuza durmak kaçınılmaz görevimizdir.

Referandumda hayır demiş herkese sesleniyoruz:
Durma, durdukça sıra sana gelecek!

Emekçi Hareket Partisi
Basın Bürosu