Biatçılardan devrim bekleme; devrimler, devrimci gençliğin ellerinde

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Saray’da gençlerle buluşan Erdoğan, gençlerden ‘devrim’ beklediğini söyledi. Erdoğan, Saray’ında seslendiği gençlerden boşuna devrim beklemesin.

Devrimleri biat edenler değil, sorgulayanlar yapar. Tarihte toplumları ileriye götüren devrimlere bakın; hepsi aklın ve mücadelenin ürünüdür. Devrimciler, ilericiler; liderlerin her dediğine kafa sallayanlar değil, sorgulayanlar, itiraz edenlerdir.

Gençlerin aklını kullanmayı, sorgulamayı öğrendiği üniversitelere bakın. Çıkarılan KHK’larla üniversiteler artık yandaş akademisyenlerin fikirlerini tartıştırmadığı, ezber bilgiler öğrenilen beton binalar haline geldi. Kendileri gibi düşünmeyenler iş dahi bulamıyor.

Erdoğan’ın istediği başkanlık rejiminde farklı fikre tahammül yok, baskı var. Tıpkı Ortaçağ gibi. Ortaçağ zihniyeti bugün yenilmiş ve toplumlar ilerleyebilmişse, itiraz edenlerin mücadelesi sayesinde olmuştur. Bu yüzden Erdoğan’ın rejimine itiraz etmeyenlerden, destek verenlerden devrim çıkmaz. Toplumun iyiliğine olan her şeyi; diktatörlüğe, başkanlığa ‘Hayır’ diyen milyonlar yapabilir.

O yüzden devrimler, Saray’da toplanan biatçıların değil devrimci gençliğin ellerindedir. Ellerimizde yükselmesi de, fikrimizi söyleyerek, itiraz ederek ve harekete geçerek olacaktır.