ABD'nin Alçak Senaryosunun Ortağı Olmayalım

ABD’nin
Alçak Senaryosunun
Ortağı Olmayalım

Yine çocukları kimyasal gazlarla öldürdüler. Yine masa başındakiler, kilometrelerce uzaktakiler veya yanı başındaki karanlık niyetler tehditler savurdular. Suriye halklarının, Ortadoğu halklarının yine “uygar dünya”lılar tarafından kurtarılması gündeme getirildi.

Gece geç saatlerde Suriye toprakları Trump’ın golf kulübünde verdiği kararla, yanlış okumadınız, golf kulübünde verdiği kararla vurulmaya başlandı.

Hafızamızı çok zorlamamıza gerek bile yok. Biz bu kimyasal silah iddialarını daha önce Irak işgalinde görmedik mi? Peki sonra bunun bir yalan olduğu ABD’li eski bakanlar tarafından itiraf edilmedi mi? Milyonlarca Irak’lı bu yalanın kurbanı, mültecisi, yoksulu olmadı mı?

İdlib’de bir vahşet yaşandı. Bu vahşetin sorumlusu o kimyasal silahları da piyasaya süren emperyalist güçlerdir. Yeni bir paylaşım savaşı şimdilik küçük ölçekte Suriye’de yaşanıyor. Rekabetçi sistem büyük ülkeler olup şimdi yeniden Suriye coğrafyasında tartılmaya hazırlanıyor. Daha önce bahaneleri Saddam’dı şimdi yeniden Esad İdlib’deki vahşet rekabet savaşlarının bahanesi olamaz. Bundan önceki tüm katliamlar gibi İdlib katliamı da insanlık düşmanlığı ve provokasyon kokuyor.

Ülkesindeki göçmenlere, siyahlara, kadınlara düşmanlıkla iktidar olmuş Trump’ın şimdi bir anda Suriye halklarına yapılan vahşete üzülecek kadar yumuşak kalpli oluşunu iddia etmek insanlığın aklını aşağılamaktır. Trump ülkesinde yaşadığı iç politikadaki sıkışıklığı aşmak için Ortadoğu halklarına musallat oluyor.

Çok şaşırmadık. Ülkemizde de iç politikada sıkışanların dışarıda ne tür provokasyonlar yapacağını Kilis’te ve El Bab’da kısa süre önce gördük. Daha belki de 24 saat önce “üst akıl” dedikleriyle şimdi kol kola savaşa girmeye can attıklarını da gördük.

Kardeşler.

Hayır’ın arefesindeyiz. Vereceğimiz hayırın coğrafyamızda yaşanan bu emperyalist barbarlığa da kocaman bir hayır cevabı olacağını bilelim. Unutmayalım ki emperyalizm içsel bir olgudur. Barbarlarla kol kola savaşa hazırlanan ikiyüzlüleri bu topraklarda durdurma görevi bizim, hepimizin. Eğer İdlib’de yaşananlar hepimizin yüreğini dağlıyorsa katilleri uzaklarda aramayalım.

Halkların düşmanlarına içeride de dışarıda da hayır diyelim.

EHP Basın Bürosu