Egemenlik Hepimizin, #HalkınKararıHayır

Türkiye’nin geleceğini oylayacağı 16 Nisan’a haftalar kaldı. Muhalefetin tüm kesimleri bu değişikliğe, Mecliste tartışılmaya başlandığından beri “Hayır” diyor ve bu “Hayır”ı dalga dalga büyütmek için var gücüyle çalışıyor.

Muhalefet “Hayır” için çalışırken, AKP’yse bu süreçte sert kayaya çarptı. AKP’li halkımızın dahi büyük bölümü “Evet” demeye ikna olmadı. Çünkü halk, egemenlik hakkını kaptırmak istemiyor. Çünkü halk, Meclis Genel Kurulu’ndaki “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” sözünü kayıt ve şart altına aldırmak istemiyor.

İşte bu yüzden, bu teklifi önce Mecliste beklettiler, ardından cumhurbaşkanının önünde. Toplumun önüne haftalarca getirmeye çekindikleri başkanlık sistemi teklifini şimdi de sır gibi sakladıkları “tanıtım” toplantılarında ancak bugün açıklayabildiler.

AKP ne kadar “İşler iyi gidiyor” yalanını sürdürürse sürdürsün: Yandaş yazarların kaleminden dökülen “Hayır” korkuları boşuna değil. AKP’li anket şirketlerinin dahi “Hayır” oylarını yüksek gösteren anket araştırmaları boşuna değil. Başbakanın ve cumhurbaşkanının “Evet”i anlatırken, “Hayır” diyenleri karalamaktan başka argüman bulamamaları boşuna değil. Özellikle de “‘Evet’ çıkarsa terör biter” tehditleri hiç boşuna değil.

Bu defa bu tehditler bizi yıldıramaz. Halkımız kendi hayrına olanın “Hayır”da olduğunun farkında.

O yüzden başkanlık sistemi ne 25 Şubat’ta ne de 16 Nisan’da kabul görmeyecek. Son gülen halk olacak, egemenlik hakkına sahip çıkacak ve kararını “Hayır”dan yana verecek.