Seçilmişleri Gözaltına Almak Darbedir Gültan Kışanak ve Fırat Anlı Serbest Bırakılmalıdır!

Seçilmişleri
Gözaltına Almak
Darbedir
Gültan Kışanak ve
Fırat Anlı
Serbest Bırakılmalıdır!

AKP iktidarı 7 Haziran’dan bu yana seçimleri hiçe saymak için elinden geleni ardına koymadı. Savaş ve kaos ortamını hakim kıldı. Başkan olabilmek için bu ülkeye eşi benzeri görülmemiş bir zulmü reva gördü. Şimdi de bu zulüm zincirinin son halkası olarak, onu başkan yaptırmayanların iradesini, bu halkın seçtiği belediye başkanlarını gözaltına aldı.

Şu iyi bilinmelidir ki, seçilmişleri hiçbir gerekçe olmadan gözaltına almak, apaçık darbenin ta kendisidir. Demokrasi, iddia edildiği gibi sadece iktidar olanlar için değil, herkes için geçerli olduğunda demokrasidir. Bu ülkede sadece muktedirlerin dediği oluyor, muhalefet ise hiçe sayılıyorsa; demokrasiden bahsetmek mümkün değildir.

Savaş ve kaos iktidarı bu gidişata derhal son vermelidir. Gültan Kışanak ve Fırat Anlı serbest bırakılmalıdır.

Emekçiler şu gerçeği görmelidir; eğer bu ülkenin yakıcı sorunlarının demokratik yollardan dile getirilmesinin önü tıkanıyorsa, çözümsüzlük dayatılıyor demektir. Sorunlarını dile getirmek üzere, kendini ifade etmek üzere seçime girmiş ve başarı elde ederek seçilmişler engellenirse bu sorun nerede gündeme getirilecektir? Nasıl çözülecektir?

Saltanat hevesinin emekçiler ve ezilen halklar için hiçbir faydası yoktur. Bugün ezilen Kürt halkının iradesine, muhalefetin iradesine darbe yapanlar yarın tüm toplumu hedef tahtasına koyacaktır. Şimdi susanlar yarın sıranın kendilerine gelmeyeceğini sanmamalıdır. Dur demediğimiz takdirde AKP gibi düşünmeyen herkes zulümden payına düşeni alacaktır.

Bu gidişatı durdurmak; ancak ve ancak bu ülkenin ezilen halklarının ve emekçilerinin diktatörlüğe karşı demokrasi için el ele vermesiyle, bir araya gelmesiyle mümkün olacaktır.

Seçilenlere darbe yapanlara karşı demokrasiyi savunmak, artık emekçilerin ve halkların geleceği için yaşamsal önemdedir.

Emekçi Hareket Partisi
Merkez Komitesi