Anayasa Mahkemesi'ne 110 İmza Toplanmalı Demokrasi İçin Birlikte Direnmeli

Anayasa Mahkemesi’ne
110 İmza Toplanmalı
Demokrasi İçin
Birlikte Direnmeli

Hepimiz biliyoruz, adı dokunulmazlık aslı sarayın kendisini onaylatması olan yasa teklifi mecliste oylandı. Dokunulmazlıkların bir kereliğine kaldırılmasına yönelik yasa, gereken oy oranını aşarak kabul edilmiş oldu. CHP oyları, Anayasa’ya aykırı bulduğu bu yasayı mecliste durdurabilirdi, sonrası referandum bile olsa süreç tersine çevrilme imkanı ve zamanı yakalamış olacaktı. Muhalefetin yüksek beklentisi ve çabası bu yöndeydi. Erdoğan’ın meclisten veto yemesi bir anda bambaşka bir sıçrama yaratabilirdi. Yine de dik duruldu, yol alındı, çözüm üretildi, değerlendirmeler elden ele yayıldı. Şimdi Erdoğan’ın hepimize kaldırma cüreti gösterebildiği bu eli havada tutmanın zamanıdır.

Dikkatimiz Başkanlıktan Ve Erdoğan’dan Bir An İçin Şaşmasın

CHP’nin tavrı hızla değişmelidir değiştirmesi için her yol denenmelidir. Çağrılar bu yönde yapılmalıdır. Dokunulmazlıklara hayır cephesinde yer alan CHP’li vekillerin bir kısmı doğru ve isabetli çıkışlar yapıyor. HDP bu süreçte bu çıkışları son derece önemsemeli, tüm muhalefeti kapsayan tavrından asla ödün vermemelidir. Güncel ihtiyaca yanıt veren somut çözüm; demokrasi için birlikte direnmektir. CHP ısrarla, çok güçlü bir şekilde demokrasi cephesine çağırılabilir. Demokrasi cephesi ilk kararını ve görevini, direnmekten aldığı büyük bir motivasyonla yerine getirebilir.

110 İmzayı Toplamak ve Devamı İçin Demokrasi Cephesi

Rıza Türmen’in demokrasi kurultayı önerisi muhalefet cephesinde yankılandı. Karşılıklı açıklamalar yapıldı. Diyalog Grubu çalıştı. Adımlar atılmalı hızla dokunulmazlık konusunda kararlar alınmalıdır. Anayasa Mahkemesi’ne 110 imza ile gitme süreci hep birlikte, dinamik bir biçimde örülmelidir. Ancak bu yol ile anayasaya uymama süreci durdurabilir. “Siz kim oluyorsunuz da Anayasa’ya uymuyorsunuz, vekile dokunuyorsunuz” denilmesi, mücadelede ısrar etmek süreci tersine de çevirebilir.

Muhalefetin bakışları ancak ve ancak sarayda olmalıdır. Erdoğan’a dönmesi gereken bakışlar başka bir yere dönmemeli, sürecin sonuna kadar gözümüzü kırpmadan üstünde olmalıdır. AKP ve MHP’nin olabilecek en yüksek konsantrasyonla Erdoğan emrine amade adım adım parlamentoyu ortadan kaldırmak isteğine, aynı konsantrasyon ile “kaldıramazsınız” mücadelesi ile yanıt verilmelidir.

Demirtaş Yerden Göğe Haklıdır: “Tıpış tıpış kendi ayağımızla gitmeyeceğiz”

Unutmayalım; her aşamada Anayasa’yı çiğnemiş bir iktidar var. AKP kongresindeki gömleği hepimizin üstüne geçirmek isteyen bir tek adam var. Bütün toplum, Erdoğan’ın mesajını dinlerken “hazır ol”da duran AKP’liler gibi olsun istiyorlar. Mecliste alınan karar sonucunda kurulacak mahkemelere karşı direnmek sadece HDP’nin değil, hazırolda durmaya razı olmayan herkesin boynunun borcudur. Burada Demirtaş’ın “Ben de dahil hiçbir arkadaşımız kendi ayağımızla tıpış tıpış hiçbir şey olmamış gibi savcılıklara, mahkemeleri gitmeyeceğiz” tavrı çok doğrudur, bu haklılıktan yola çıkıldığında direnmek ve kanmak mümkündür.

Milyonların Ensesinden Tutulmak İsteniyor

90’larda gördüğümüz sahnede ensesinden tutulup, beyaz Toroslara bindirilen sadece DEP vekilleri değildi, milyonlarca insandı. Bugün yine milyonlarca insanın ensesinden tutulmak isteniyor. Demokratik siyaset için, ömrünü, bedenini, tarihini, ortaya koymuş omuzlarında ülkeyi taşımız ezilenlerin ve sömürülenler ensesinden tutulup cezaevine konmak isteniyor.

Ama bu sefer bunun çok pahalıya patlayacağını duyurmalıyız. Şimdi önümüzde bir etap daha var; yeterli sayıda milletvekili imzasına ulaşılarak yasa Anayasa Mahkemesi’ne taşınmalıdır. Tüm imkanlar sonuna kadar kullanılmaya çalışılmalı, son CHP’li milletvekilini sonuna kadar zorlamadan pes etmemeliyiz. Demokrasi isteyenlerin, birbirine kızıp da ne haliniz varsa görün demeye, ipleri koparmaya hakkı yoktur.

HDP’ye dokunulunca kimseye huzur olmayacağını, buna kalkıştıklarına bin pişman edeceğimizi göstermemiz bile dağılmalarına yetebilir. Hatırlayalım; bunlar Ayşe öğretmenin bir sözüyle dağılmışlardı. Bir de demokrasi isteyenler bir araya gelip restleştiğinde olacakları düşünün; bu sefer onların kâbusu başlayacak, bizim için ise bir yol açılabilecektir. 

Emekçi Hareket Partisi
Merkez Komitesi