Rejimi Diktatörlüğe Sürüklüyorlar Demokrasi Cephesi Kurulmalıdır

Rejimi Diktatörlüğe
Sürüklüyorlar
Demokrasi Cephesi
Kurulmalıdır

Ülkede her gün toplu ölüm haberleri alıyoruz. Kaybedilen insan sayısı büyük savaşlarda görülebilecek düzeye doğru ilerliyor. İktidardakiler, içeride ve dışarıda savaş tehlikesini toplumu susturmak için sürekli tehdit gibi kullanıyor. Parlamento işleyişi kerte kerte ortadan kaldırılıyor. Elbette çaresiz değiliz, elbette akılla vedalaşmış bir güruha ülkeyi bırakacak değiliz.

Referandumla Ülkede İç Savaşı Körükleyecekler

Dokunulmazlıkların kaldırılması oylamasında CHP’nin evet açıklamışken gelen tepkilerle hayır cephesinde yer alması muhalefet için önemlidir. AKP, MHP ile el ele vererek CHP’yi her seferinde “terörün yanındalar” lafı ile linç kampanyası yapacak. Ana muhalefet tavrında tutarlı olmalıdır, muhalefetle el ele vererek gidişatı iktidarın elinden söküp almalıdır. Referanduma gidildiği durumda ülkenin geleceği değil sadece iç savaş konuşulacak. Kürt Halkı üzerinden her gün savaş ve ölüm körüklenecek. Partili cumhurbaşkanı diye yumuşatıyorlar tek dertleri başkanlık. Rejimi değiştirip parlamentoyu devre dışı bırakmak istiyorlar. Savaşın ardında “başkanlık zebanisi” var 7 Haziran’da başkanlığa hayır dedik yine diyebiliriz. Bu hayır bir saniye kaybetmeden büyük bir güçle çıkmalı ki bir adım daha atamasınlar.

 

Rıza Türmen’in Kurultay Çağrısı Türkiye’nin İhtiyacı

Ana muhalefetten herkesin beklediği kritik çıkış önce Kılıçdaroğlu’ndan geldi. İşlerine gelmiyordu ama AKP’ye “bu yolda kan dökmeden devam edemezsiniz” diyordu, zaten tablo ortadaydı. Doğru bir çıkış yapmıştı. Toplumun ayağa kalkabilmesi için cesarete, bu çıkışlara sürekli ihtiyacı vardı.

Ardından Rıza Türmen bir yazı yazdı ve muhalefetin önüne çok doğru bir yol haritası koydu. Yazısında çok net ve yalın bir şekilde “AKP’nin hegemonyasına itiraz eden bütün demokratik güçlerin katıldığı bir kurultayın toplanması” nı önerdi. Her muhalifin tutunabileceği dalı uzatmış oldu. Bu saatte artık dalı ya tutacağız ya tutacağız!

 

Tek ve Ortak Amaçla Demokrasiye Yürüyelim

Bütün solun, sendikaların, odaların, meslek kuruluşlarının, demokratik kitle örgütlerinin, platformların katılacağı bu kurultay için kolları sıvama zamanıdır, seferber olma zamanıdır. Türmen’in dediği gibi tek ve ortak bir amaçla sonuna kadar yürüyebiliriz. Bu da Erdoğan’ı durdurmak, demokrasiyi kazanmaktır. Erdoğan için yaratılan yıkıma son verip ülkenin demokrasisini yeniden ayağa dikebiliriz. Temeli Gezi Direnişi’nde atılan yeni demokrasi ve yeni Türkiye için ortak mücadele kaçınılmaz bir aşamaya gelmiştir. Türmen’in yazısı, Kılıçdaroğlu’nun çıkışı, CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasındaki hayır tavrı ile örtüşmektedir. Buradan ilerleyerek milyonların beklediği muhalefet gücünü yaratma vaktidir.

 

Bir Saniye Kaybetmeyelim, Demokrasi Kurultayı İçin Kolları Sıvayalım

Kürt Sorununu ortaya atarak, iç savaşı körükleyerek, pek çok kesimi susturdular. Büyüyen tehlikeyi Kemalistler, Sosyal demokratlar, Cumhuriyetçiler-ulusalcılar, Laik milliyetçiler görmedi. Ne ülkede ne Ortadoğu’da laiklik ve demokrasi Kürt Halkı olmadan olamaz. Kürtler, Aleviler ve ezilen tüm kesimlerle birlikte yürümeliyiz ki gerçek gücümüze Gezi’deki gücümüze kavuşalım. Bıçak kemiğe dayandı, ayrı platformlarda direnmek yetmiyor, herkes bir merkezde toplanmalıdır. Tek adama karşı, tek amaçla demokrasi kurultayında buluşmalı ve sonuna kadar birlikte direnmeliyiz. Laikliği, demokrasiyi, cumhuriyeti, parlamentoyu savunmalıyız. Ümit ve imkan bizde. Armudun sapı üzümün çöpü ile vakit kaybedecek zamanlarda değiliz. Yürüyelim!

Emekçi Hareket Partisi
Merkez Komitesi