Saray Adım Adım Parlamentoyu Feshediyor Diktatörlüğe Direnelim

Saray Adım Adım Parlamentoyu Feshediyor
Diktatörlüğe Direnelim

Türkiye tarihinde görülmemiş bir gelişme oldu Saray “gereği yapılsın” dedi, Türkiye’nin seçilmiş Başbakan’ı görevinden alındı. Davutoğlu görevi bırakmaya mecbur bıraktırıldığını “zaruret gereği ” diye özetledi.

Çok açık ki Erdoğan ile görüşmeler, toplantılar yapıldı ve sonra Davutoğlu alelacele Başbakanlık görevinden azledildi. Yani talimatı yine Erdoğan verdi.

Bu gelişme emekçileri ve ezilen halkları çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü Anayasa’yı tanımayan Saray; ne genel hukuk tanır ne parti hukuku tanır. Bu hukuksuzluk yapılırken topluma, muhalefete “seçilen Başbakan’ı bile tanımayız, ayağınızı denk alın” mesajı verilmek istendi.

Adı: Pelikan Bildirisi Aslı: AKP’deki Çatışma Nereden Nereye?

Pelikan Bildirisi olarak bilinen, Erdoğan’a yakın kesimlerin hazırladığı metin ile ayrışma tarih sıralaması ile anlatılmış. Hesapta Başbakan’ın azledilmesini gerekçelendiriyorlar ama tüm çelişkilerini de ortaya seriyorlar. Hırsızlıklarının ortaya çıktığı dönemdeki ses kayıtlarında olduğu gibi kapı arkasında konuşuyorlar ve sırtından vurarak yönetiyorlar. Yerden göğe sinsilik, karaktersizlik, alçaklık ve namertlikten başka bir şey bilmiyorlar. Kimin, ne zaman, kimi hançerleyeceği belli değil.

Fitne Yok AKP İçinde Çatışma Var

Abdullah Gül, Hakan Fidan, Avrupa ve ABD ilişkileri, Kürt Sorunu, Akademisyenler gibi Türkiye’yi gittikçe Ortaçağ’a sürükleyen temel konularda Erdoğan kara derken Davutoğlu ak demiş. Bu kadar ayrışma ve konu varken her seferinde topluma dönüp “aramıza fitne sokamazlar” diye böbürlendiler, yalan söyleyip mağdur rolü yaptılar. Oysa anlaşamıyorlardı ve AKP içinde sorun büyüyordu. İşte radikal İslamcıların gerçek yüzü! Bu anlaşmazlıkları cemaat kavgasında da gördük. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde de gördük şimdi de Başbakan Davutoğlu sürecinde görüyoruz. Bal gibi ayrışıyorlar, bölünüyorlar. Bal gibi kan kaybediyorlar.

Başbakan’ı Düşük Profil İsteyenler Halkı Nasıl İster Bir Düşünün


Yeni başbakan düşük profilli olarak tanımlanıyor. Ne utanç verici! Bunu her yerde ciddi ciddi anlatıyorlar. AKP’ye yandaş olmak isteyenler ciddi ciddi dinliyor. Saray diyecek, düşük profilli başbakan uygulayacak. Başbakan’ı böyle isteyenler halkları nasıl ister emekçileri nasıl ister bir düşünün. Bu akılsızlığa geçit vermeyelim!

Kan Kaybeden AKP’yi Muhalefet Direnirse Mutlaka Yenecektir

Saraya yaranmak için sıraya girenlerin durumu şimdi daha açıktır, teokrasi için, IŞİD zihniyetli bir yönetim için bundan sonra tek seçenekleri hurafelere dayanmak. Dikkatli olalım! Kilis’e düşen bombalar IŞİD’den geldiği için toz kondurmuyorlar. AKP o kadar akıl dışı bir eksene oturdu ki, faşizme o kadar kucak açtı ki, Suriye’de korkunç ve geri dönülmez bir savaşa her an hepimizi atabilirler. 

Akıl izan yoksunu bir toplum istiyorlar bu tarihte bu çağda olamaz, kabul edilemez. Bizler Gezi’de olduğu gibi aklımızı ortaya koyacağız gücümüzü ortaya koyacağız ve her gün kan kaybetmeye gebe AKP’yi mutlaka yeneceğiz.

 

Emekçi Hareket Partisi
Merkez Komitesi