EHP'li Kadınlar: Kadınlara Ölümü, Tecavüzü, Tacizi Reva Görenler Yenilecek Yaşam Hakkı ve Özgürlükleri İçin Direnen Kadınlar Kazanacak

Kadınlara Ölümü, Tecavüzü, Tacizi Reva Görenler Yenilecek
Yaşam Hakkı ve Özgürlükleri İçin Direnen Kadınlar Kazanacak

 
Her kuşaktan ve şiddetin her türünü yaşayan kadınlar hakları için mücadele ediyor. Kadınlar istediğinde öldürülme tehlikesi olmadan boşanabilmek ya da ayrılabilmek, tecavüze ya da tacize uğramadan eğitim görmek, istediği vakitte sokaklarda olabilmek, esnek çalışma saatleri olmadan, tacize uğramadan, erkeklerle eşit ücret alabildikleri işlerde çalışabilmek, istediği sayıda çocuk yapabilmek ya da çocuk yapmamak, istediği kıyafeti giyebilmek, erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyor. Kadınlar hayatlarına kendileri karar vermek için direniyor.

Kadınlar her gün haberlerde ayrılmak/boşanmak isteyen kadınların öldürüldüğünü görmesine rağmen boşanma hakkını kullanmak istedi, istiyor. Cinsel saldırıya uğrayan kadınları suçlu çıkaracak bin bir türlü bahane bulunmasına karşı kadınlar davalarının peşinde oluyor mücadelelerini diğer kadınlarla birleştiriyor. Liselerde uğranan tacize, tecavüze öğrenciler sessiz kalmıyor açığa çıkarıyor. İş yerlerinde tacize uğrayan kadınlar makam mevki tanımıyor, sessiz kalmıyor. Kadınlar hayatlarına dair kararları başkalarına bırakmak istemiyor. Kadın cinayetlerine karşı verdiğimiz mücadelede gitmediğimiz il, girmediğimiz mahkeme salonu kalmadı. Mücadelemizle kendi verdiği mücadele ile adalet mekanizmalarının sonuna kadar direndiği ceza indirimlerinin büyük ölçüde uygulanmamasını sağladık.

Diğer yandan AKP iktidarının Kürt halkına açtığı savaşla her gün ölümle, havadan bombalanan şehirlerle karşı karşıyayız. Ülkenin doğusunda devam eden savaş sadece Kürt halkını etkilemiyor. savaş gibi şiddetin tırmandığı bir iklimde erkek şiddetinin de önünü almak imkansız bir hale getiriyor. kadınların çözüm bekleyen sorunları, hayatımızda bu kadar ağır bir konu var ve sürekli her tür ölüm haberi alıyor iken gündeme bile gelemiyor. Kadın cinayetlerini durdurmanın ve haklarımızı almanın yolu savaşı durdurmaktan geçiyor.

Erdoğan Başkanlık savaşı için dokunulmazlıkları kaldırmak istiyor. AKP meclisi gece gündüz bunun için topluyor. Yıllardır kadınlar için yasa çıkması gerektiğini söylerken sadece Erdoğan başkan olsun diye anayasanın demokrasinin hiçe sayıldığı üzerine kadınların faydasına bir dakikasını dahi harcamıyor. Meclis Erdoğan için çalışıyor.

Kadınlar mücadelede son dönemlerin en büyük aşamalarını kaydediyor. Ancak buna karşı öyle büyük bir direniş var ki gün sayısından çok öldürülen kadın var. AKP hükümetinin tüm bakanlarının ve Cuhmurbaşkanı’nın kadın düşmanı politikaları kadınların mücadeleleri karşına erkekleri duvar gibi dikiyor. Adeta IŞİD’in kadın düşmanlığı düzeyine erişmek için kendi mücadelelerini veriyorlar. Kadınların var olan haklarını dahi el koymaya çalışıyorlar. Kadınlar boşanmak istediği için öldürülürken boşanmayı engellemek için komisyon kuruyorlar. Tacize uğrayan çocuklar halkın çocukları onlar vakıflarını koruyorlar. Tecavüze, tacize uğrayan emekçi kadınlar, emekçi çocukları onlar makamları mevkileri koruyor. Hiç utanmadan 9 yaşındaki kız çocuklarına şehvet duyulabileceğini, tecavüzün bir keresinden bir şey olmayacağını söylüyorlar.

Kadın düşmanları çok güçlü gözüküyor olabilir. Ancak onlar haksız ve yenilecekler. Kadınlar her zaman haklarına sahip çıktığı gibi 1 Mayıs’ta tüm ezilenlerle mücadelesini birleştirerek meydanlarda olacak. Kadınlar kendi hayatlarına karar vermek istediği için mücadele eden diğer kadınlarla, emeğinin sömürülmesine karşı çıkan emekçilerle, savaşa karşı mücadele eden halklarla, üniversiteler bizimdir, liseler bizimdir diyen gençlerle mücadelelerini birleştiriyor.

Kadınlara ölümü, tecavüzü, tacizi reva görenler yenilecek yaşam hakkı ve özgürlükleri için direnen kadınlar kazanacak.
 
 
Emekçi Hareket Partili Kadınlar