EHP Gençliği: Üniversite AKP'ye teslim olmayacak

 

Üniversite AKP'ye teslim olmayacak

Başkanlık hesapları yapan Erdoğan, 1 Kasım seçimleri ardından toplumsal muhalefete karşı baskı ve katliam politikalarıyla savaş açtı. AKP kürt illerinde Kürt halkına katliamı, ülkenin batısında ise mücadele edenlere yine gözaltıları, tutuklamaları ve katliamı reva görüyor. Her yerde "savaş" siyasetini sürdürüyor.

AKP diktatörlüğünün namlusunun ucunda üniversiteler de var. Fikirlerin önünü kesmek için gerici politikalarına sarılıyor.

Gerici saldırıların adresi AKP’dir

AKP, faşist ve gerici politikalarıyla üniversiteyi sararak susturmaya ve karanlığa gömmeye çalışıyor. Başta İstanbul Üniversitesi ve ODTÜ olmak üzere birçok üniversitede AKP destekli gerici çeteler art arda saldırıyor. ODTÜ'de IŞİD'ci çeteleri "Cizre'ye nasıl girildiyse ODTÜ’ye de öyle girilir" diyerek savunan Ankara AKP milletvekili Aydın Ünal, üniversitelerdeki çetelerle AKP'nin ilişkisini bir kez daha gözler önüne sermiş, bu saldırıların AKP merkezli organize edildiğini gençliğe ve topluma göstermiştir.

Üniversite Erdoğan’a teslim olmaz

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar ile ilgili YÖK’e “Gereği neyse yapılsın” talimatı veren Erdoğan’ın bu sözleri, yıllardır hakimiyet altına alamadığı üniversiteyi yönetme çabasının göstergesidir. Ne YÖK’le ne de yandaş rektörleriyle üniversiteyi istediği kalıba sokamayan Erdoğan, kendisinin iş başında olduğunu tüm topluma ilan etmekten çekinmiyor. Bu sözler bizler için sıradan bir açıklama değildir. Bir savaş iktidarının ve katillerin komutasındaki Erdoğan’ın üniversiteyi dört koldan sarmak  ve gençliği susturmak için tüm mekanizmalarını harekete geçireceğinin ilanıdır. Ancak Erdoğan bilmelidir ki gençlik, üniversite mevzisini diktatörlüğe ve faşizme karşı sonuna kadar koruyacaktır.

Gericiliğe karşı aklın ürünü üniversite

Bilimin bittiği yerde IŞİD karanlığı başlar. Bilimi ve aklı savunanlar; eşitliğin, adaletin ve toplumun ilerlemesinin önünü açanlardır. Bu yüzden Erdoğan el sıkıştığı IŞİD'e yandaş çeteleri üniversitede hegemonik olarak üstün kılmaya çalışıyor. Düşünmenin, sorgulamanın önünü kesmeye çalışmak nafile bir çabadır. Üniversiteler bilimin adresi olarak kalacak, toplum için üretmeye devam edecektir.

Üniversitelerde AKP ablukası sürüyor

Erdoğan’ın rektörleri ve polis, üniversitede muhalefeti bastıracak esas muhafızlar olarak iş başında. Yandaş rektörler, soruşturmalarla baskı kurarken en temel demokratik hakları yasaklıyor. Her karşı duruşta ise polise emir vererek gözaltılarla gençliğe geri adım attırmaya çalışıyor. Tüm bunların karşısında, üniversiteyi yönetecekler; öğrencileriyle, akademisyenleriyle ve çalışanlarıyla üniversite bileşenleridir. Üniversitelerimizde yandaş rektörlerin meşruiyeti olmadığı gibi polisin de yeri yoktur.

AKP korkmaya devam etsin

AKP'nin saldırı politikaları gençliği yıldırmamalıdır. Karşımızda gücü bitmek bilmeyen değil, son nefesini katliamla ve savaşla sürdürmeye çalışan bir AKP vardır. Bu sebeple gençlik, AKP diktatörlüğüne karşı tüm birikimiyle mücadele hattını örmeli ve AKP'nin gireceği ilk krizde üzerine yürümelidir. Okları, gerici saldırıların esas muhatabı olan AKP'ye çevirmeliyiz. Üniversitelerimizde yaşanan tüm gerici, faşist ve antidemokratik politikalara karşı gençliği AKP'nin karşısında bilimi, demokrasiyi ve üniversiteyi savunmaya çağırıyoruz.

 

Emekçi Hareket Partisi Gençliği